Hoşgeldiniz // Welcome

Kadın Müzelerinde Kapsayıcılık – Inclusion in Women´s Museums 

 

“Kadın Müzesi: Toplumsal Bellek Merkezi ve Kapsayıcı Mekan” Blog’una hoş geldiniz.

Bu Blog´da kapsayıcılık prensibini farklı konseptlerle yaşama  geçiren kadın müzeleri konusunda haberler ve  bilgiler ile birlikte kesişimsellik konusunda literatür de bulacaksınız.

Kesişimsellik  teorisi; toplumlardaki  çeşitliği kavramamıza yardımcı olur, farklı kadınlık deneyimlerini görmemize yardım eder, kapsayıcılığa giden yolu tartışır. Konferans da  bu  nedenle   kesişimsellik konulu bir tartışma paneli ile başlamıştı. “Kadın Müzesi:Toplumsal Bellek Merkezi ve Kapsayıcı Mekan” Blog’unda da kesişimsellik    konusunda yayımlanmış makaleler ve tartışmalar „Kapsayıcılık //  Inclusion“  başlığı altında sunuluyor.

Blog aslında ilk olarak 20-22 Ekim 2016 tarihinde İstanbul’da kapsayıcı konseptlerle çalışan on kadın müzesinin buluştuğu  “Kadın Müzesi: Toplumsal Bellek Merkezi ve Kapsayıcı Mekan Uluslararası Kadın Müzeleri Konferansı” nedeniyle açıldı.  Kadın müzelerinin 21. yüzyılda toplumda değişime yol açan bir aktör olarak oynadığı rolü tartışmak için,  İstanbul Kadın Müzesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi, İletişim Fakültesi ortaklığı ile düzenlenen bu konferans hakkındaki detaylı bilgileri “Konferans // Conference” menüsü altında bulabilirsiniz.

“Kadın müzesi”, “toplumsal bellek” ve “kapsayıcılık” bağlamında  bir platform olması amacıyla tasarlanan Blog’umuz,  okuyucularının da katkılarına açık bir projedir.

İSTANBUL KADIN MÜZESİ

++++

Welcome to the blog “Women’s Museum: Center of Social Memory and Place of Inclusion”.

In this blog you will find news and information about women’s museums that work with a concept of inclusion in various ways.

Intersectional theory helps us to conceptualize diversity in societies, see different experiences of women, and discusses the ways to realize inclusion.  This was the reason why we started the conference with a discussion panel on intersectionality and women’s museums and in this blog

you will – apart from news about women’s museums with inclusive concepts – also find selected articles on intersectionality.  They are presented under the heading „Kapsayıcılık // Inclusion“.

The blog was originally opened during the international women´s museums conference “Women’s Museum: Center of Social Memory and Place of Inclusion ” which was held in Istanbul on 20-22 October 2016, and which we invited ten women’s museums working with an inclusive concept. For detailed information about this conference organized by Women’s Museum Istanbul and Istanbul Bilgi University, Faculty of Communications see the section title  “Konferans // Conference”.   In the conference we discussed the role played by women’s museums as agents of change in 21st century societies.
Designed to be a platform for information and discussion in the context of “women’s museum”, “social memory” and “inclusion”, our blog is a project open to readers’ contributions.

WOMAN MUSEUM ISTANBUL

Advertisements