Watanabe, Mina

[Please scroll down for English]

japan_1Genel Sekreter
Women Active Museum on War and Peace, WAM
Japan,  Tokyo
http://www.wam-peace.org/en/

 

Savaş Sırasındaki Cinsel Şiddete Odaklanmak

Women’s Active Museum on War and Peace (WAM) Tokyo’da kurulmuş olan ve 2. Dünya Savaşı sırasında Japonya ordusunun uyguladığı cinsel köleliğin tarihine ya da “comfort women” (sex köleleri) olarak tanımlanan konuya ek olarak, savaş ve ihtilaf süreçlerinde kadınlara uygulanan şiddete odaklı çalışan küçük bir müzedir.

Japonya ordusunun uyguladığı cinsel kölelik sistemi, 1945 yılına kadar Japonya’nın işgali altındaki Asya-Pasifik hattında gerçekleştirilmiştir. Fakat bu konu, cinsel kölelikten ilk kurtulan Güney Kore’li Bayan Haksun Kim’in ortaya çıkmasına, yaşadıklarını anlatarak olaylara tanıklık etmesine dek pek fazla bilinmiyordu. Cinsel kölelikten kurtulmuş olan diğer kadınlar da Haksun’un izinden gittiler ve Kuzey Kore,  Güney Kore, Çin, Tayvan, Filipinler, Endonezya, Malezya, Doğu Timor, Myanmar, Japonya ve Pasifik adalarındaki diğer mağdur kadınlarla birlikte gerçekleri anlattılar. Japonya’daki kadınlar bu tanıkların çağrılarına cevap olarak, Japon hükümetinin; işlenmiş olan bu suçlar nedeniyle sorumluluğunu tanıması, adaletin yerini bulması ve (kölelikten) kurtulmuş kadınlara itibarlarını geri kazandırmak için harekete geçtiler.

WAM, savaştan sonra geçen 50 yıl içinde tarihte yer verilmemiş “kadın hikâyelerini” anlatan bir mekândır.  Bu önemli sorumluluk,  işlenmiş olan suçların hükümetler tarafından sürekli olarak reddedildiği ve tarih kitaplarından “comfort women” gerçeğinin silindiği bir ülkenin, yani özellikle Japonyalı  kadınların sorumluluğudur. Biz tarihi canlı tutmaya kararlıyız,  fakat kendi ülkemizin, kendi ordumuzun neden olduğu cinsel suçların öyküsünü anlatmanın; başlı başına bir mücadele olduğunu da belirtmeliyiz.

WAM, hazırladığı sergilerde, her bölgenin savaş sonrasındaki ve savaş süresindeki acılarının özelliklerini  göstermeye çalışıyor. Konular anlatılırken hem kurbanların hem de faillerin tanıklıklarına özel dikkat gösteriliyor. Cinsel kölelikten kurtulanların yaşamlarını anlatmakla, sadece cinsel şiddetin neden olduğu acıları göstermiyoruz, aynı zamanda tanıkları da ortaya çıkmaları için cesaretlendiriyoruz.

Japon ordusunun gerçekleştirdiği  “comfort women”  suçuna odaklı çalışan müzeler, 2016 itibariyle Güney Kore’de, Çin’de, Tayvan’da ve Filipinler’de bulunuyor.  Bu “müze hareketi” özellikle mağdur ülkeler arasında yayılacak, çünkü  kurtulan tanıklardan hayatta kalanların sayısı artık azalıyor ve Japon hükümetinin inkârı da halen devam ediyor. Biz, mağdur ülkelerle ortak çalışmalar yapıyor ve  bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Somut dayanışmaların ve işbirliklerinin, aramızdaki karşılıklı güvenin güçlenmesine de yardım edeceğine inanıyoruz.

 


japan_1Secretary General of WAM
Women Active Museum on War and Peace, WAM
Japan,  Tokyo
wam-peace.org/en/

 

Focusing on Sexual Violence during War

Women’s Active Museum on War and Peace (WAM) is a small museum established in Tokyo, focusing on the history of Japan’s military sexual slavery during WWII, or the so-called “comfort women” issue, and violence against women in war and conflict situations.

The system of Japan’s military sexual slavery operated throughout the Asia-Pacific under Japan’s occupation until 1945. But after the war it was not well known until the first survivor, Ms. Haksun Kim from South Korea in 1991 came forward and testified her experience. Other survivors followed her and came forward to tell the truth including the survivors from North and South Korea, China, Taiwan, the Philippines, Indonesia, Malaysia, East Timor, Myanmar, Japan, and the islands in the Pacific. Responding to their call, the women in Japan have joined the movement and been working to hold the Japanese government accountable for these crimes and to help justice and dignity restored for the women survivors.

WAM is a place to pass on these “herstories” kept from history for 50 years after the war. This is an especially important responsibility of the women of Japan, the perpetrating country, where denials are continued by the government and the facts of “comfort women” erased from history textbooks. We are determined to keep the history, but telling the story of sexual crimes done by one’s own country’s military is itself a struggle.

In exhibitions, WAM tries to highlight the specificities of the suffering during and after the war in each region. Special attention is given to the testimonies of both victims and perpetrators. In telling the life of the survivors, we not only depict the suffering from sexual violence but also the courage to come forward.

Now, museums on Japan’s military “comfort women” are established in South Korea, China, Taiwan and the Philippines. The museum movement will spread throughout the victimized countries mainly because the survivors are dying and the Japanese government’s denial continues. We work together and share materials; our concrete solidarity and collaboration would also help building trust in each other.

Advertisements