Derya, Doğuş

[Please scroll down for English]

Milletvekili
Lefkoşa, Kuzey Kıbrıs

1978 yılında Lefkoşa, Kıbrıs’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi, Sosyoloji Bölümü’nde Yüksek Lisansını tamamladı. Milliyetçilik, kimlik politikaları, toplumsal cinsiyet konularında yaptığı ve yayınladığı akademik çalışmalar yanında çeşitli feminist örgütlerde aktivist olarak çalıştı.

2008 yılında Kıbrıs’a geri dönüş yaptıktan sonra Feminist Atölye (FEMA)’yı kurdu.  Kıbrıs Yazıları ve Gaile dergilerinde editörlük görevi yürüttü. 2008-2009 yıllarında Yakındoğu Üniversitesi’nde Siyaset Sosyolojisi  dersleri verdi. 2009-2010 yılları arasında KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi’nin kuruluş çalışmalarını yürüttü. 2011-2012 yılları arasında Güney Kıbrıs’ta bulunan Kıbrıs Üniversitesi’nde asistan olarak çalıştı.

2012 yılında kadın dostu belediyecilik ve yerel yönetimlerde sosyal politikaların uygulanmasını sağlayan Gönyeli  SAM’ı kurdu.

2013 yılında yapılan KKTC Genel Seçimlerinde milletvekili seçildi ve KKTC meclisine seçilen ilk feminist vekil oldu. Halen milletvekilliği  görevini yürüten Doğuş Derya, 2015 yılından itibaren  BMGK 1325 sayılı karar doğrultusunda Kıbrıs Müzakerelerine katkıda bulunmak amacıyla KKTC Cumhurbaşkanlığı tarafından kurulan Toplumsal Cinsiyet Teknik Komitesi üyesidir.


Parliamentarian
North Nicosia, Northern Cyprus

Advertisements