Örer, Bige

[Please scroll down for English]

İstanbul Bienali Direktörü
İstanbul, Türkiye

İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer 1977 yılında İstanbul’da doğdu. Örer, Marmara Üniversitesi Fransızca Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde lisans eğitimi aldı. Toulouse Üniversitesi’nde İletişim Yönetimi dalında aldığı ilk yüksek lisans derecesinin ardından Örer, Toulouse Üniversitesi II – Le Mirail’de ikinci yüksek lisansını, bu sefer Sosyoloji alanında tamamladı.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’na 2003 yılında adım atan Örer, vakfın düzenlediği etkinliklerin koordinasyonunda çalıştı ve 2008 yılında, İstanbul Bienali direktörlüğüne atandı. 2009 yılından bu yana Venedik Bienali Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu’nun danışmanlığını yürüten Örer, birçok uluslararası kültür ve sanat projesinde danışman ve jüri üyesi olarak görev yapıyor ve Avrupa Birliği’nin kültür fonlarını değerlendiren birimine bağımsız uzman olarak destek veriyor.

Hem sanatsal hem de akademik mecralarda çok çeşitli çalışmalar yürüten Bige Örer, Fulya Erdemci ile birlikte 13. İstanbul Bienali’ne bir öndeyiş niteliğinde olan ve Berlin’de gerçekleşen ‘Agoraphobia’ sergisinin eşküratörlüğünü üstlendi. ‘Kendi Kendine’ sergisi için Leyla Gediz ve İnci Furni’yle birlikte çalışan Örer, Cansu Çakar’la birlikte Darat Al Funun Vakfı’nda ‘Çizgisel Aşkınlık’ isimli bir proje gerçekleştirdi. Uluslararası sanat bienallerinin finansal kaynakları hakkında bir ekiple yürüttüğü araştırma başta olmak üzere birçok yayına katkıda bulundu. ‘Zaman Makinesi ile Renkli Bir Gezinti: Çocuklar için İstanbul Bienalleri’ isimli kitabı Süreyyya Evren’le birlikte hazırladı.

2011-2013 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde bienal yönetimi ve uluslararası sergiler üzerine dersler verdi. Mart 2013’ten beri Uluslararası Bienaller Birliği’nin başkan yardımcılığını üstleniyor.


Director of Istanbul Biennial
Istanbul, Turkey

Bige Örer is the Director of the Istanbul Biennial. Born in Istanbul in 1977, Örer received her B.A. in political science and public administration in French at the Marmara University. She completed her first M.A. in communications management at the University of Toulouse followed by a second M.A. in sociology at the University of Toulouse II — Le Mirail.

Örer came aboard on the Istanbul Foundation for Culture and Arts in 2003 and worked in the coordination of cultural and artistic projects until she was appointed director to the Istanbul Biennial in 2008. Since 2009, she has been the advisor of the Pavilion of Turkey at the International Art Exhibition of la Biennale di Venezia. She has acted as a consultant and a jury member for a number of international cultural and artistic projects and as an independent expert in the European Union’s department that evaluates cultural funds.

Bige Örer’s breadth of activity embraces both the artistic and the academic fields. Together with Fulya Erdemci, she was the co-curator of the ‘Agoraphobia’ exhibition in Berlin, which was a prologue to the 13th Istanbul Biennial. She worked together with Leyla Gediz and İnci Furni on the exhibition ‘Self Help’ and Cansu Çakar’s project ‘Linear Transcendency’ at the Darat Al Funun Foundation. Her contribution in various publications includes the research she co-conducted on the financing of international contemporary art biennials and the book ‘Istanbul Biennial for Children’ that she co-authored with Sureyyya Evren.

She has also been teaching, between 2011 and 2013, courses on the subject of managing biennials and international exhibitions at the Istanbul Bilgi University. Since March 2013, she is the vice-president of the International Biennial Association.

Advertisements