Öz, Yasemin

[Please scroll down for English]

Avukat, LGBTİ+ aktivisti
İstanbul, Türkiye

Lisans eğitimini 1997 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlamıştır. 1995 yılından itibaren Kaos GL üyesidir ve örgütün 2005 yılında dernekleşmesinden itibaren hukuk danışmanlığını yürütmektedir.

2005 yılından beri Kadın Dayanışma Vakfı ve 2007-2012 yılları arasında Amargi Kadın Kooperatifi’nin de üyesi olup, avukatlıklarını yürütmüştür. 2008 yılından beri KA-DER üyesidir. Ayrıca 2008 yılından beri Sivil Toplum Geliştirme Merkezi’nin Hukuk Hattı Koordinatörlüğü görevini üstlenmiştir.

2010 yılında ECSOL (European Commission on Sexual Orientation Law) avukat örgütüne Türkiye üyesi olarak katılmıştır. 2013’te kurulan Vicdani Ret Derneği ve 2014’te de kurulan Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nin kurucularından olmuştur.

Genel olarak LGBTİ (lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks) ve kadın hakları ve bu gruplara yönelik şiddet ve ayrımcılık alanında, özel olarak ise kadına yönelik aile içi şiddet ve cinsel şiddet konularında, çeşitli sivil toplum kuruluşları ile gönüllü çalışmalar yürütmektedir.

2013 yılında merkezi New York’ta olan IGLHRC (International Gay and Lesbian Human Rights Commission) tarafından kendisine Felipa de Souza ödülü verilmiştir.

2015 yılında Birleşmiş Milletler Kadın Avrupa ve Orta Asya Sivil Toplum Danışma Kurulu (UN Women Europe and Central Asia Civil Society Advisory Group) üyesi olmuştur.


Lawyer, LGBTİ+ activist
Istanbul, Turkey

Yasemin Öz graduated from Ankara University Law Faculty in 1997.

She is a founder and board member of Kaos GL Association in Ankara since 1995. She is a member and former board member of Foundation for Women’s Solidarity in Ankara since 2007. She also was a member of Amargi Woman Cooperative and Academia in Istanbul between 2007-2012. She is a member and former executive board member of Association for Supporting Woman Candidates (KA-DER) since 2008.

She is the legal consultant at hot line of Civil Society Development Center (STGM) since 2008. She joined ECSOL (European Commission on Sexual Orientation Law) in 2010 as Turkey’s representative.

She is one of the founders of the Association for Struggle against Sexual Violence. She is also one of the founders of Association for Conscientious Objection which was founded in 2013.

She was the Felipa de Souza Award Honoree of IGLHRC (International Gay and Lesbian Human Rights Commission based in New York) in 2013. She became a member of UN Women ECACSAG (Europe and Central Asia Civil Society Advisory Group) in 2015.

Advertisements