Remer, Ashley E.

[Please scroll down for English]

Direktör
Girl Museum
Laos & Yeni Zelanda

Ashley E. Remer, dünyadaki kız çocukluk çağını kutlayan ilk ve tek müzesi Girl Museum’un kurucusu ve Kız Çocuk Başkanı’dır. Ashley, Auckland Üniversitesi’nde Sanat Tarihi Yüksek Lisans derecesini aldıktan sonra tarihçi, yazar, editor, küratör ve uluslararası eleştirmen olarak çalıştı. Girl Museum bağlamında tüm dünyadaki sanatçılar,akademisyenler, eğitimciler, Sivil Toplum Kuruluşları ve kız çocuklarıyla birlikte, kız çocuk kültürü hakkında incelemeler yapıyor. Bu çalışmalarını bilinçlendirmek ve daha iyiye doğru değişim olması ümidiyle kamuyla paylaşıyor. Ayrıca bir sergi yapım şirketi olan Dremer Productions ile konsept geliştirme ve içerik yaratma alanında çalışıyor.

Ashley halen Vientiane’de (Laos) Güney Asya’da kız çocukluk çağını araştırıyor ve sektörler, konular ve medyalar arası işbirliği içinde çalışmaktan çok mutlu oluyor.

Girl_Museum_white

Girl Museum
http://www.girlmuseum.org

Girl Museum, kız çocuklarını ve  kız çocukluk çağını  kutlamaya adanmış dünyadaki ilk ve tek müzedir. Mart 2009’da kurulan bu müzede, kız çocuklarının  daha aydınlık, daha iyi bir gelecek için önemli bir faktör olduğuna ve  kız çocuklarının kendi müzelerine sahip olmayı hakettiklerine inanıyoruz.

Müzemiz araştırma yapan, bilgi belge koruyan  ve kız çocuk kültürünü sunan sanal bir müzedir.  Grubumuz; kendini dünyadaki tüm kız çocuklarının haklarının korunmasının garanti edildiği ve  güvenli, sağlıklı,mutlu yaşama olanaklarının sağlandığı bir dünya yaratmaya adamış bir topluluktur. Misyonumuz,  kız çocukluk çağını kutlamak ve kız çocukları için olumlu, güvenli bir sanal ortam sağlamaktır.

Geçmişteki  ve günümüzdeki kız çocukluk çağı hakkında  ve kız çocuk konusunda kültürlerarası  metodla araştırmalar yapıyor,   görseller ve öyküler topluyoruz. Bu araştırmalar sayesinde  doğdukları günden itibaren kadın oluncaya kadar; kız cocuklarının yaşadığı eşsiz tecrübeleri geçmişte ve günümüzde  belgeleyen projeler üretiyor,  sergiler ve yayınlar hazırlıyoruz.


Director
Girl Museum
Laos & New Zealand

Ashley E Remer is the founder and Head Girl of Girl Museum, the first and only museum in the world dedicated to celebrating girlhood. She holds an MA in Art History from the University of Auckland. Ashley has worked as an art historian, writer, editor, curator, and critic internationally. Through Girl Museum, she has worked with artists, NGOs, scholars, educators, and girls across the globe examining girl culture and sharing it with the public in an effort to raise awareness and hope for change. She also runs Dremer Productions, an exhibition production company, specializing in concept development and content creation.

Currently, she is based in Vientiane, Laos, researching girlhood in SE Asia. She enjoys working collaboratively across sectors, subject matter and media.

Girl_Museum_whiteGirl Museum
http://www.girlmuseum.org

Girl Museum is the first and only museum in the world dedicated to celebrating girls and girlhood. Established in March 2009, we believe girls are the key to a brighter, better future and that girls deserve to have a museum of their own. We are a virtual museum for the research, preservation, and presentation of girl culture. A community of passionate and creative individuals dedicated to creating a world where all girls are guaranteed their rights and the ability to live safe, healthy, happy lives. Our mission is to celebrate girlhood and provide a positive, safe virtual space for girls.  We research and collect cross-cultural historic and contemporary images and stories from and about girlhood.  Through our research, we produce and present exhibitions, publications, and projects that explore and document the unique experience of being born and growing up female around the world in the past and present.

Advertisements