Robert-Hauglustaine, Anne-Catherine, Prof. Dr.

[Please scroll down for English]

Genel Müdür
International Council of Museums – ICOM
Paris,  Fransa

Prof, Dr. Robert-Hauglustaine,  École des Hautes Études en Sciences Sociales (EHESS)’da (Paris, Fransa) Bilim ve Teknoloji Tarihi konusunda Ph.D  ünvanını aldıktan sonra Musée des Arts et Métiers’de (Paris, Fransa) Sergiler ve Yayınlar Bölümü Genel Müdürü  (2000-2007) ve gene aynı müzenin dergisinin  Genel Yayın Müdürü olarak çalıştı (2001-2008). Strasbourg Üniversitesi (Fransa)  Jardin des Sciences merkezinde  Genel Müdür Yardımcısı (2008-2014) ve European Science Events Association (Eusea) kuruluşunda Başkan Yardımcısı olarak görev aldı (2012-2014). Şimdi  Culture et Musées dergisinin uluslararası bilim kurulu üyesidir  ve  University Paris 1 – Panthéon-Sorbonne’da (Fransa)  öğretim görevlisidir.

Uzun süredir ICOM kuruluşuna ve uluslararası müzeler  topluluğuna yaptığı katkılar,  15 yıl önce Fransa ICOM Ulusal Komitesi Yönetim Kurulu üyeliği ile başlar.  ICOM International Committee for Exhibition Exchange (ICEE) bölümünde Yönetim Kurulu Üyeliği (2007-2010) ve Başkan (2010-2013)  olarak  çeşitli uluslararası sergi projelerinde yer aldı. 2013 Ağustos’unda ICOM’un Rio de Janeiro’daki (Brezilya)  23. Genel Konferansı’nda ICOM Malî İşler Sorumlusu seçildi. Aynı yılın Aralık ayında Yürütme Kurulu tarafından ICOM Genel Müdürlüğüne atandı. 1 Mayıs 2014’de resmen görevine  başladı. ICOM Genel Müdürü vasfıyla 2014 ve 2015 yıllarında, UNESCO ve ICOM’un  Müzeler ve Koleksiyonların Tanıtımı ve Korunması Hakkındaki Önerileri ortak çalışmasını yönetti.

International Council of Museums – ICOM (Uluslararası Müzeler Birliği)

ICOM, 1946’da müze uzmanları tarafından ve müze uzmanları için kuruldu. Dünya müzeler topluluğunu temsil eden 35,000’i aşan üye müzenin  ve müze uzmanınnın oluşturduğu bir bilgi ağıdır.  ICOM’un  Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi’nde danışmanlık statüsü vardır. Bünyesinde barındırdığı 119 Ulusal Komite ve müzeciliğin çeşitli alanlarında çalışan 30 Uluslararası Komite ile ICOM,  müze teori ve pratiğindeki etik konular üzerinde çalışan önde gelen bir kuruluştur.


Director General
International Council of Museums – ICOM
Paris, France

With a Ph.D. in history of science and technology from the École des Hautes Études en Sciences Sociales (EHESS), Paris, France, Prof. Dr Robert-Hauglustaine worked for nearly 10 years at the Musée des Arts et Métiers in Paris, France, notably as the Director of the Exhibitions and Publications Department from 2000 to 2007 and as Editor-in-Chief of the museum’s magazine from 2001 to 2008. From 2008 to 2014, she worked as Deputy Director of the Jardin des Sciences of the University of Strasbourg in France, and served as Vice-President of the European Science Events Association (Eusea) from 2012 to 2014. She is currently member of the international scientific committee of the magazine Culture et Musées, and Associate Professor at the University Paris 1 – Panthéon-Sorbonne (France).

Her longtime dedication to ICOM and to the international museum community goes back more than 15 years when she served as an ex-officio member on the Executive Board of ICOM National Committee in France. During her term as board member (2007-2010), then chairperson (2010-2013) of ICOM’s International Committee for Exhibition Exchange (ICEE), Prof. Dr Robert-Hauglustaine was involved in various international exhibition projects. She was elected Treasurer of ICOM at ICOM’s 23rd General Conference in Rio de Janeiro, Brazil in August 2013 and later appointed Director General of ICOM by the Executive Council in the following December. She took up her function officially on 1 May, 2014. As ICOM’s Director General, she led in 2014 and 2015, the work on a UNESCO-ICOM recommendation on the Protection and Promotion of Museums and Collections.

International Council of Museums – ICOM

ICOM created in 1946 by and for museum professionals. It is a network of more than 35,000 members and museum professionals who represent the global museum community. ICOM has a consultative status with the United Nations Economic and Social Council.   Organized in 119 National Committees and 30 International Committees dedicated to various museum specialties, ICOM is a leading force in ethical matters concerning theory and practice of museums.

Advertisements